1) I could get a drawer organizer and label each drawer with a different price. E.g. - everything in the top drawer is 5 cents, everything in the middle drawer is 10 cents, etc.
2) I could put the items into groups on the table and put placecards with their price by the piles. This is not so good an idea as I could see the items going everywhere and creating a huge mess, plus, if the item is removed from the pile it may be difficult for the students to remember their cost.
3) I could get price tags and individually label everything. This sounds like it would be expensive and take a lot of time. Plus the mess afterward of the students taking all the little labels off would probably leave me feeling depressed.
I am spending so much money on my students just to get them to learn how to deal with money! Ironic? I think so!
No comments:
Post a Comment